Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RSS3W39RJTB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RSS3W39RJTB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RSS3W39RJTB
| Part No | RSS3W39RJTB |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 39.0 OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 39 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety Metal Oxide Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±300ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | RSS, CGS |
| Power (Watts): | 3W |
| Other Names: | 3-1624246-1 3-1624246-1-ND RSS339RJTB |
| Resistance: | 39 Ohms |
| Features: | Flame Proof, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Metal Oxide Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RSS3W39RJTB , send us a request quote to request RSS3W39RJTB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RSS3W39RJTB.The price and lead time for RSS3W39RJTB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RSS3W39RJTB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





