Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RS1MLW RVG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RS1MLW RVG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RS1MLW RVG
| Part No | RS1MLW RVG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 1KV 1A SOD123W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-123W |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOD123W |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1000V 1A Surface Mount SOD123W |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.3V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1000V |
| Other Names: | RS1MLW RVGTR RS1MLW RVGTR-ND RS1MLWRVGTR |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 250ns |
Introduce
We can supply RS1MLW RVG , send us a request quote to request RS1MLW RVG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RS1MLW RVG.The price and lead time for RS1MLW RVG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RS1MLW RVG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






