Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RS1ML RVG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RS1ML RVG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RS1ML RVG
| Part No | RS1ML RVG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 1KV 800MA SUB SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-219AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | Sub SMA |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1000V 800mA Surface Mount Sub SMA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.3V @ 800mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 25 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 10pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1000V |
| Other Names: | RS1ML RVGCT RS1ML RVGCT-ND RS1MLRVGCT |
| Current - Average Rectified (Io): | 800mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 500ns |
Introduce
We can supply RS1ML RVG , send us a request quote to request RS1ML RVG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RS1ML RVG.The price and lead time for RS1ML RVG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RS1ML RVG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






