Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RR601BM4STL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RR601BM4STL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RR601BM4STL
| Part No | RR601BM4STL |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 6A TO252 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Supplier Device Package: | TO-252 |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 6A Surface Mount TO-252 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 6A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 150°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Other Names: | RR601BM4STLDKR |
| Current - Average Rectified (Io): | 6A |
Introduce
We can supply RR601BM4STL , send us a request quote to request RR601BM4STL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RR601BM4STL.The price and lead time for RR601BM4STL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RR601BM4STL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





