Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RR601B4STL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RR601B4STL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RR601B4STL
| Part No | RR601B4STL |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 2A DO214AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | - |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.15V @ 2A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Base Part Number: | RR601B4 |
| Other Names: | RR601B4STLTR |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 2µs |
Introduce
We can supply RR601B4STL , send us a request quote to request RR601B4STL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RR601B4STL.The price and lead time for RR601B4STL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RR601B4STL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





