Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RR01J390RTB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RR01J390RTB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RR01J390RTB
| Part No | RR01J390RTB |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 390 OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 390 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±300ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.102" Dia x 0.268" L (2.60mm x 6.80mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | RR, Neohm |
| Power (Watts): | 1W |
| Other Names: | 7-1879350-9 7-1879350-9-ND A138176TB A138176TR A138176TR-ND RR01J390RTB-ND |
| Resistance: | 390 Ohms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 235°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RR01J390RTB , send us a request quote to request RR01J390RTB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RR01J390RTB.The price and lead time for RR01J390RTB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RR01J390RTB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





