Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RP821006 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RP821006 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RP821006
| Part No | RP821006 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 8A 6V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Relay Type: | General Purpose |
|---|---|
| Contact Rating (Current): | 8A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Termination Style: | PC Pin |
| Coil Resistance: | 68 Ohms |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Turn Off Voltage (Min): | 0.6 VDC |
| Switching Voltage: | 400VAC - Max |
| Features: | Sealed - Fully |
| Coil Current: | 88.2mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C |
| Contact Material: | Silver Nickel (AgNi) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Coil Power: | 500 mW |
| Detailed Description: | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 6VDC Coil Through Hole |
| Contact Form: | DPDT (2 Form C) |
| Release Time: | 3ms |
| Coil Voltage: | 6VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 4.2 VDC |
| Series: | RP II/2, SCHRACK |
| Other Names: | 1393845-3 PB2345 RP821006-ND |
| Coil Type: | Non Latching |
| Operate Time: | 9ms |
Introduce
We can supply RP821006 , send us a request quote to request RP821006 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RP821006.The price and lead time for RP821006 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RP821006.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





