Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RP820006 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RP820006 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RP820006
| Part No | RP820006 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 8A 6V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Relay Type: | General Purpose |
|---|---|
| Contact Rating (Current): | 8A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 33 Weeks |
| Termination Style: | PC Pin |
| Coil Resistance: | 68 Ohms |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Turn Off Voltage (Min): | 0.6 VDC |
| Switching Voltage: | 400VAC - Max |
| Features: | Sealed - Fully |
| Coil Current: | 88.2mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C |
| Contact Material: | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Coil Power: | 500 mW |
| Detailed Description: | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 6VDC Coil Through Hole |
| Contact Form: | DPDT (2 Form C) |
| Release Time: | 3ms |
| Coil Voltage: | 6VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 4.2 VDC |
| Series: | RP II/2, SCHRACK |
| Other Names: | 8-1393234-8 |
| Coil Type: | Non Latching |
| Operate Time: | 9ms |
Introduce
We can supply RP820006 , send us a request quote to request RP820006 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RP820006.The price and lead time for RP820006 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RP820006.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





