Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNCP0603FTD301R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RNCP0603FTD301R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RNCP0603FTD301R
| Part No | RNCP0603FTD301R |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 301 OHM 1% 1/8W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 301 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thin Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | RNCP |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Other Names: | RNCP 0603 T1 301 1% R RNCP0603FTD301RTR RNCP0603T1301FR RNCP0603T1301FRTR-ND |
| Resistance: | 301 Ohms |
| Features: | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Thin Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RNCP0603FTD301R , send us a request quote to request RNCP0603FTD301R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RNCP0603FTD301R.The price and lead time for RNCP0603FTD301R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RNCP0603FTD301R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






