Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNCP0603FTD1K21 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RNCP0603FTD1K21 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RNCP0603FTD1K21
| Part No | RNCP0603FTD1K21 |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 1.21K OHM 1% 1/8W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 1.21 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thin Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | RNCP |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Other Names: | RNCP0603FTD1K21DKR RNCP0603T11.21KFRDKR RNCP0603T11.21KFRDKR-ND |
| Resistance: | 1.21 kOhms |
| Features: | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Thin Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RNCP0603FTD1K21 , send us a request quote to request RNCP0603FTD1K21 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RNCP0603FTD1K21.The price and lead time for RNCP0603FTD1K21 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RNCP0603FTD1K21.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






