Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RACM18-12SER with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RACM18-12SER with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RACM18-12SER
| Part No | RACM18-12SER |
|---|---|
| Manufacturer | RECOM Power |
| Description | CONV AC/DC 18W 90-264VIN 12VOUT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Household Appliances, ITE (Commercial), Medical |
|---|---|
| Line Regulation: | 1% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Load Regulation: | 1% |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Power (Watts): | 18W |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Features: | IP Ratings, Universal Input |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 80°C (With Derating) |
| Package / Case: | 4-DIP Module |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - Output (Max): | 1.5A |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 12V 1.5A 90 ~ 264 VAC Input |
| Efficiency: | 86% |
| Size / Dimension: | 2.09" L x 2.00" W x 0.98" H (53.0mm x 51.0mm x 25.00mm) |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Series: | RACM18-ER |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Enclosed |
| Other Names: | 20001124 945-3128 |
| Number of Outputs: | 1 |
| Approvals: | CE |
Introduce
We can supply RACM18-12SER , send us a request quote to request RACM18-12SER pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RACM18-12SER.The price and lead time for RACM18-12SER depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RACM18-12SER.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





