Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RACM150-48S/F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RACM150-48S/F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RACM150-48S/F
| Part No | RACM150-48S/F |
|---|---|
| Manufacturer | RECOM Power |
| Description | AC/DC CONVERTER 48V 150W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Medical |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Isolation: | 4kV |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Power (Watts): | 150W |
| Voltage - Input: | 85 ~ 264 VAC |
| Features: | Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 80°C (With Derating) |
| Minimum Load Required: | No |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Current - Output (Max): | 3.13A |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 48V 3.13A 85 ~ 264 VAC Input |
| Efficiency: | 91% |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.44" W x 1.94" H (116.8mm x 62.0mm x 49.2mm) |
| Voltage - Output 1: | 48V |
| Series: | RACM150 |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Enclosed |
| Other Names: | 21000217 945-2292 RACM15048SF |
| Number of Outputs: | 1 |
| Approvals: | CE, cURus |
Introduce
We can supply RACM150-48S/F , send us a request quote to request RACM150-48S/F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RACM150-48S/F.The price and lead time for RACM150-48S/F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RACM150-48S/F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





