Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R6221640ESOO with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy R6221640ESOO with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
R6221640ESOO
| Part No | R6221640ESOO |
|---|---|
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Description | DIODE GEN PURP 1.6KV 400A DO200 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-200AB, B-PUK |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-200AB, B-PUK |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1600V 400A Surface Mount DO-200AB, B-PUK |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2V @ 800A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50mA @ 1600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1600V |
| Other Names: | 835-1052 |
| Current - Average Rectified (Io): | 400A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 1µs |
Introduce
We can supply R6221640ESOO , send us a request quote to request R6221640ESOO pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number R6221640ESOO.The price and lead time for R6221640ESOO depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part R6221640ESOO.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






