Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R6221030PSOO with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy R6221030PSOO with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
R6221030PSOO
| Part No | R6221030PSOO |
|---|---|
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Description | DIODE GP 1KV 300A DO200AA R62 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-200AA, A-PUK |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-200AA, R62 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1000V 300A Chassis Mount DO-200AA, R62 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.75V @ 800A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50mA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1000V |
| Current - Average Rectified (Io): | 300A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 500ns |
Introduce
We can supply R6221030PSOO , send us a request quote to request R6221030PSOO pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number R6221030PSOO.The price and lead time for R6221030PSOO depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part R6221030PSOO.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





