Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R6031425HSYA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy R6031425HSYA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
R6031425HSYA
| Part No | R6031425HSYA |
|---|---|
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Description | DIODE GEN PURP 1.4KV 250A DO205 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-205AB, DO-9, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-205AB, DO-9 |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1400V 250A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2V @ 800A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50mA @ 1400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -45°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1400V |
| Current - Average Rectified (Io): | 250A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 1µs |
Introduce
We can supply R6031425HSYA , send us a request quote to request R6031425HSYA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number R6031425HSYA.The price and lead time for R6031425HSYA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part R6031425HSYA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





