Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R6030KNX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy R6030KNX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
R6030KNX
| Part No | R6030KNX |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | MOSFET N-CH 600V 30A TO220FM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 600V |
|---|---|
| Power Dissipation (Max): | 86W (Tc) |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-220FM |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 5V @ 1mA |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | N-Channel 600V 30A (Tc) 86W (Tc) Through Hole TO-220FM |
| FET Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | N-Channel |
| Series: | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 30A (Tc) |
| Other Names: | R6030KNXTR R6030KNXTR-ND |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2350pF @ 25V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 130 mOhm @ 14.5A, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 56nC @ 10V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply R6030KNX , send us a request quote to request R6030KNX pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number R6030KNX.The price and lead time for R6030KNX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part R6030KNX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






