Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PT271110 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PT271110 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PT271110
| Part No | PT271110 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 110V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Relay Type: | General Purpose |
|---|---|
| Contact Rating (Current): | 12A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Termination Style: | PC Pin |
| Coil Resistance: | 16.1 kOhms |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Turn Off Voltage (Min): | 11 VDC |
| Switching Voltage: | 400VAC - Max |
| Features: | Mechanical Indicator, Test Button |
| Coil Current: | 6.8mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C |
| Contact Material: | Silver Nickel (AgNi) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Coil Power: | 750 mW |
| Detailed Description: | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 110VDC Coil Through Hole |
| Contact Form: | DPDT (2 Form C) |
| Release Time: | 10ms |
| Coil Voltage: | 110VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 82.5 VDC |
| Series: | PT, SCHRACK |
| Other Names: | 5-1419111-5 |
| Coil Type: | Non Latching |
| Operate Time: | 15ms |
Introduce
We can supply PT271110 , send us a request quote to request PT271110 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PT271110.The price and lead time for PT271110 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PT271110.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






