Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PT270R24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PT270R24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PT270R24
| Part No | PT270R24 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Relay Type: | General Purpose |
|---|---|
| Mounting Type: | Socketable |
| Packaging: | Bulk |
| Contact Rating (Current): | 12A |
| Coil Power: | 1 VA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Socketable |
| Contact Form: | DPDT (2 Form C) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 45 Weeks |
| Termination Style: | Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Coil Resistance: | 192 Ohms |
| Coil Voltage: | 24VAC |
| Turn On Voltage (Max): | 19.2 VAC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | PT, SCHRACK |
| Turn Off Voltage (Min): | 7.2 VAC |
| Other Names: | 1415002-1 1415002-1-ND 14150021 PB1414 |
| Coil Type: | Non Latching |
| Switching Voltage: | 400VAC - Max |
| Features: | LED Indicator, Mechanical Indicator, Test Button |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C |
| Contact Material: | Silver Nickel (AgNi) |
Introduce
We can supply PT270R24 , send us a request quote to request PT270R24 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PT270R24.The price and lead time for PT270R24 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PT270R24.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






