Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PM13B022P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PM13B022P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PM13B022P
| Part No | PM13B022P |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Panel Mount |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Slide Switch DPDT Panel Mount |
| Actuator Type: | Standard |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 9.00mm |
| Series: | PM |
| Operating Force: | 500gf |
| Actuator Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | - |
| Switch Travel: | 4.90mm |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 60°C |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 6A (AC) |
| Contact Finish: | Silver |
| Circuit: | DPDT |
Introduce
We can supply PM13B022P , send us a request quote to request PM13B022P pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PM13B022P.The price and lead time for PM13B022P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PM13B022P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






