Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PM13B012 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PM13B012 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PM13B012
| Part No | PM13B012 |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 500gf |
| Actuator Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 60°C |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 6A (AC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Tube |
| Detailed Description: | Slide Switch SPDT Panel Mount |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 9.00mm |
| Series: | PM |
| Other Names: | 679-4057 PM13B012-ND |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Switch Travel: | 4.90mm |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply PM13B012 , send us a request quote to request PM13B012 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PM13B012.The price and lead time for PM13B012 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PM13B012.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






