Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PFE5KR100E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PFE5KR100E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PFE5KR100E
| Part No | PFE5KR100E |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES CHAS MNT 0.1 OHM 10% 1000W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Package / Case: | Radial, Tubular |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 100 mOhms ±10% 1000W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±300ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Coating, Housing Type: | Ceramic |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | Powr-Rib®PFE |
| Power (Watts): | 1000W |
| Mounting Feature: | Brackets |
| Other Names: | OHPFE5KR100E OHPFE5KR100E-ND |
| Resistance: | 100 mOhms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply PFE5KR100E , send us a request quote to request PFE5KR100E pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PFE5KR100E.The price and lead time for PFE5KR100E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PFE5KR100E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for PFE5KR100E
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
PFE500-12/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC-DC PCB MOUNT FULL BRICK INPUT | RFQ >> |
![]() |
PFE500-28/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC-DC PCB MOUNT FULL BRICK INPUT | RFQ >> |
![]() |
PFE500-48/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC-DC PCB MOUNT FULL BRICK INPUT | RFQ >> |
| PFE500F-12 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 12V 42A 500W | RFQ >> | |
| PFE500F-28 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 28V 18A 500W | RFQ >> | |
| PFE500F12/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 12V 42A 500W | RFQ >> | |
| PFE500F28/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 28V 18A 500W | RFQ >> | |
| PFE500F48 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 48V 10.5A 500W | RFQ >> | |
| PFE500F48/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 48V 10.5A 500W | RFQ >> | |
| PFE500S-12 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 12V 33A 500W | RFQ >> | |
| PFE500S-12/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 12V 33A 500W | RFQ >> | |
| PFE500S-28 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 28V 18A 500W | RFQ >> | |
| PFE500S-28/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 28V 18A 500W | RFQ >> | |
| PFE500S-48 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 48V 10.5A 500W | RFQ >> | |
| PFE500S-48/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 48V 10.5A 500W | RFQ >> | |
| PFE500SA12 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 12V 396W | RFQ >> | |
| PFE500SA12/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 12V 396W | RFQ >> | |
| PFE500SA28 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 28V 504W | RFQ >> | |
| PFE500SA28/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 28V 504W | RFQ >> | |
| PFE500SA48 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 48V 504W | RFQ >> | |
| PFE500SA48/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 48V 504W | RFQ >> | |
![]() |
PFE5K1R00 | Ohmite | RES CHAS MNT 1 OHM 10% 1089W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K1R00E | Ohmite | RES CHAS MNT 1 OHM 10% 1089W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K1R30 | Ohmite | RES CHAS MNT 1.3 OHM 10% 1093W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K1R30E | Ohmite | RES CHAS MNT 1.3 OHM 10% 1093W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K1R60 | Ohmite | RES CHAS MNT 1.6 OHM 10% 1082W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K1R60E | Ohmite | RES CHAS MNT 1.6 OHM 10% 1082W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K2R20 | Ohmite | RES CHAS MNT 2.2 OHM 10% 745W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K2R20E | Ohmite | RES CHAS MNT 2.2 OHM 10% 745W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K2R80 | Ohmite | RES CHAS MNT 2.8 OHM 10% 744W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K2R80E | Ohmite | RES CHAS MNT 2.8 OHM 10% 744W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K3R50 | Ohmite | RES CHAS MNT 3.5 OHM 10% 746W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K3R50E | Ohmite | RES CHAS MNT 3.5 OHM 10% 746W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K4R50 | Ohmite | RES CHAS MNT 4.5 OHM 10% 726W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K4R50E | Ohmite | RES CHAS MNT 4.5 OHM 10% 726W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K5R40 | Ohmite | RES CHAS MNT 5.4 OHM 10% 752W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K5R40E | Ohmite | RES CHAS MNT 5.4 OHM 10% 752W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K6R80 | Ohmite | RES CHAS MNT 6.8 OHM 10% 721W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K6R80E | Ohmite | RES CHAS MNT 6.8 OHM 10% 721W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K8R50 | Ohmite | RES CHAS MNT 8.5 OHM 10% 751W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K8R50E | Ohmite | RES CHAS MNT 8.5 OHM 10% 751W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR100 | Ohmite | RES CHAS MNT 0.1 OHM 10% 1000W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR100E | Ohmite | RES CHAS MNT 0.1 OHM 10% 1000W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR120 | Ohmite | RES CHAS MNT 0.12 OHM 10% 994W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR120E | Ohmite | RES CHAS MNT 0.12 OHM 10% 994W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR140 | Ohmite | RES CHAS MNT 0.14 OHM 10% 1100W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR140E | Ohmite | RES CHAS MNT 0.14 OHM 10% 1100W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR160 | Ohmite | RES CHAS MNT 0.16 OHM 10% 973W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR160E | Ohmite | RES CHAS MNT 0.16 OHM 10% 973W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR180 | Ohmite | RES CHAS MNT 0.18 OHM 10% 1012W | RFQ >> |






