Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PFE500F12/T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PFE500F12/T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PFE500F12/T
| Part No | PFE500F12/T |
|---|---|
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas, Inc. |
| Description | AC/DC CONVERTER 12V 42A 500W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Line Regulation: | 48mV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Load Regulation: | 48mV |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Power (Watts): | 500W |
| Voltage - Input: | 85 ~ 265 VAC |
| Features: | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
| Package / Case: | 17-DIP Module, Full Brick |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - Output (Max): | 42A |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 12V 42A 85 ~ 265 VAC Input |
| Weight: | 0.662 lb (300.28g) |
| Efficiency: | 83% |
| Size / Dimension: | 4.80" L x 2.76" W x 0.50" H (122.0mm x 70.0mm x 12.7mm) |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Series: | PF |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Enclosed |
| Other Names: | 285-2600 PFE500F-12-T PFE500F-12/T PFE500F12-T PFE500F12/T-ND |
| Number of Outputs: | 1 |
| Approvals: | CE, cULus |
Introduce
We can supply PFE500F12/T , send us a request quote to request PFE500F12/T pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PFE500F12/T.The price and lead time for PFE500F12/T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PFE500F12/T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for PFE500F12/T
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
PFE500-12/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC-DC PCB MOUNT FULL BRICK INPUT | RFQ >> |
![]() |
PFE500-28/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC-DC PCB MOUNT FULL BRICK INPUT | RFQ >> |
![]() |
PFE500-48/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC-DC PCB MOUNT FULL BRICK INPUT | RFQ >> |
| PFE500F-12 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 12V 42A 500W | RFQ >> | |
| PFE500F-28 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 28V 18A 500W | RFQ >> | |
| PFE500F12/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 12V 42A 500W | RFQ >> | |
| PFE500F28/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 28V 18A 500W | RFQ >> | |
| PFE500F48 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 48V 10.5A 500W | RFQ >> | |
| PFE500F48/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 48V 10.5A 500W | RFQ >> | |
| PFE500S-12 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 12V 33A 500W | RFQ >> | |
| PFE500S-12/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 12V 33A 500W | RFQ >> | |
| PFE500S-28 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 28V 18A 500W | RFQ >> | |
| PFE500S-28/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 28V 18A 500W | RFQ >> | |
| PFE500S-48 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 48V 10.5A 500W | RFQ >> | |
| PFE500S-48/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 48V 10.5A 500W | RFQ >> | |
| PFE500SA12 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 12V 396W | RFQ >> | |
| PFE500SA12/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 12V 396W | RFQ >> | |
| PFE500SA28 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 28V 504W | RFQ >> | |
| PFE500SA28/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 28V 504W | RFQ >> | |
| PFE500SA48 | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 48V 504W | RFQ >> | |
| PFE500SA48/T | TDK-Lambda Americas, Inc. | AC/DC CONVERTER 48V 504W | RFQ >> | |
![]() |
PFE5K1R00 | Ohmite | RES CHAS MNT 1 OHM 10% 1089W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K1R00E | Ohmite | RES CHAS MNT 1 OHM 10% 1089W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K1R30 | Ohmite | RES CHAS MNT 1.3 OHM 10% 1093W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K1R30E | Ohmite | RES CHAS MNT 1.3 OHM 10% 1093W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K1R60 | Ohmite | RES CHAS MNT 1.6 OHM 10% 1082W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K1R60E | Ohmite | RES CHAS MNT 1.6 OHM 10% 1082W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K2R20 | Ohmite | RES CHAS MNT 2.2 OHM 10% 745W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K2R20E | Ohmite | RES CHAS MNT 2.2 OHM 10% 745W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K2R80 | Ohmite | RES CHAS MNT 2.8 OHM 10% 744W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K2R80E | Ohmite | RES CHAS MNT 2.8 OHM 10% 744W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K3R50 | Ohmite | RES CHAS MNT 3.5 OHM 10% 746W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K3R50E | Ohmite | RES CHAS MNT 3.5 OHM 10% 746W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K4R50 | Ohmite | RES CHAS MNT 4.5 OHM 10% 726W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K4R50E | Ohmite | RES CHAS MNT 4.5 OHM 10% 726W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K5R40 | Ohmite | RES CHAS MNT 5.4 OHM 10% 752W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K5R40E | Ohmite | RES CHAS MNT 5.4 OHM 10% 752W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K6R80 | Ohmite | RES CHAS MNT 6.8 OHM 10% 721W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K6R80E | Ohmite | RES CHAS MNT 6.8 OHM 10% 721W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K8R50 | Ohmite | RES CHAS MNT 8.5 OHM 10% 751W | RFQ >> |
![]() |
PFE5K8R50E | Ohmite | RES CHAS MNT 8.5 OHM 10% 751W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR100 | Ohmite | RES CHAS MNT 0.1 OHM 10% 1000W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR100E | Ohmite | RES CHAS MNT 0.1 OHM 10% 1000W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR120 | Ohmite | RES CHAS MNT 0.12 OHM 10% 994W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR120E | Ohmite | RES CHAS MNT 0.12 OHM 10% 994W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR140 | Ohmite | RES CHAS MNT 0.14 OHM 10% 1100W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR140E | Ohmite | RES CHAS MNT 0.14 OHM 10% 1100W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR160 | Ohmite | RES CHAS MNT 0.16 OHM 10% 973W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR160E | Ohmite | RES CHAS MNT 0.16 OHM 10% 973W | RFQ >> |
![]() |
PFE5KR180 | Ohmite | RES CHAS MNT 0.18 OHM 10% 1012W | RFQ >> |







