Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PFB0848UHE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PFB0848UHE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PFB0848UHE
| Part No | PFB0848UHE |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Description | 80X80X38MM 48V DC FAN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Static Pressure: | 1.368 in H2O (340.8 Pa) |
|---|---|
| Material - Blade: | Plastic |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage Range: | 28 ~ 56VDC |
| Lifetime @ Temp.: | 50000 Hrs @ 40°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Voltage - Rated: | 48VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Power (Watts): | 20.16W |
| Ingress Protection: | - |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Locked Rotor Protection |
| Air Flow: | 107.3 CFM (3.00m³/min) |
| Operating Temperature: | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
| Current Rating: | 0.420A |
| Noise: | 61.0 dB(A) |
| Termination: | 2 Wire Leads |
| Bearing Type: | Ball |
| Weight: | 0.444 lb (201.4g) |
| RPM: | 7500 RPM |
| Material - Frame: | Plastic |
| Size / Dimension: | Square - 80mm L x 80mm H |
| Series: | PFB |
| Width: | 38.00mm |
| Other Names: | 603-2207 |
| Approvals: | CE, CSA, UR, VDE |
Introduce
We can supply PFB0848UHE , send us a request quote to request PFB0848UHE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PFB0848UHE.The price and lead time for PFB0848UHE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PFB0848UHE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





