Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PFB0412EHN-TP06 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PFB0412EHN-TP06 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PFB0412EHN-TP06
| Part No | PFB0412EHN-TP06 |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Description | FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Static Pressure: | 1.431 in H2O (356.5 Pa) |
|---|---|
| Material - Blade: | Plastic |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage Range: | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Lifetime @ Temp.: | 50000 Hrs @ 40°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Power (Watts): | 6.00W |
| Ingress Protection: | - |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Air Flow: | 21.8 CFM (0.610m³/min) |
| Operating Temperature: | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Current Rating: | 0.5A |
| Noise: | 54.5 dB(A) |
| Termination: | 4 Wire Leads |
| Bearing Type: | Ball |
| Weight: | 0.104 lb (47.17g) |
| RPM: | 16000 RPM |
| Material - Frame: | Plastic |
| Size / Dimension: | Square - 40mm L x 40mm H |
| Series: | PFB |
| Width: | 28.00mm |
| Other Names: | 603-1618 PFB0412EHN-TP06-ND PFB0412EHNTP06 |
| Approvals: | CE, CSA, UL, VDE |
Introduce
We can supply PFB0412EHN-TP06 , send us a request quote to request PFB0412EHN-TP06 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PFB0412EHN-TP06.The price and lead time for PFB0412EHN-TP06 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PFB0412EHN-TP06.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






