Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OY474K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OY474K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
OY474K
| Part No | OY474K |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 470K OHM 2W 10% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 470 kOhms ±10% 2W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Pulse Withstanding Ceramic |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | -1000/ -1600ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.276" Dia x 0.748" L (7.00mm x 19.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | OY |
| Power (Watts): | 2W |
| Resistance: | 470 kOhms |
| Features: | Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 220°C |
| Composition: | Ceramic |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply OY474K , send us a request quote to request OY474K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OY474K.The price and lead time for OY474K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part OY474K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





