Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NSVR0620P2T5G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NSVR0620P2T5G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
NSVR0620P2T5G
| Part No | NSVR0620P2T5G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD923 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-923 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOD-923 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 20V 500mA (DC) Surface Mount SOD-923 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 520mV @ 500mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 20V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 125°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 12pF @ 1V, 1MHz |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 20V |
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 4ns |
Introduce
We can supply NSVR0620P2T5G , send us a request quote to request NSVR0620P2T5G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NSVR0620P2T5G.The price and lead time for NSVR0620P2T5G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part NSVR0620P2T5G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





