Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NK236X693 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NK236X693 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
NK236X693
| Part No | NK236X693 |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH SLIDE SPDT 500MA 12V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Through Hole |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Slide Switch SPDT Through Hole |
| Actuator Type: | Flush |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 2,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | - |
| Series: | NK |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Voltage Rating - DC: | 12V |
| Features: | Flame Retardant |
| Switch Travel: | 1.60mm |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Nickel |
| Current Rating: | 500mA (DC) |
| Contact Finish: | Gold |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply NK236X693 , send us a request quote to request NK236X693 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NK236X693.The price and lead time for NK236X693 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part NK236X693.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





