Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NK236WH with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NK236WH with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
NK236WH
| Part No | NK236WH |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH SLIDE SPDT 500MA 12V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Electrical Life: | 2,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Features: | Sealed - Flux Protection |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Nickel |
| Current Rating: | 500mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch SPDT Through Hole, Right Angle |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 1.40mm |
| Series: | NK |
| Voltage Rating - DC: | 12V |
| Other Names: | 679-1863 NK236WH-ND |
| Switch Travel: | 1.60mm |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply NK236WH , send us a request quote to request NK236WH pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NK236WH.The price and lead time for NK236WH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part NK236WH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






