Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy N24C02UVTG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy N24C02UVTG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
N24C02UVTG
| Part No | N24C02UVTG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC EEPROM 2K I2C 1MHZ US8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Access Time: | 450ns |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | US8 |
| Memory Type: | Non-Volatile |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | EEPROM Memory IC 2Kb (128 x 16) I²C 1MHz 450ns US8 |
| Voltage - Supply: | 1.6 V ~ 5.5 V |
| Clock Frequency: | 1MHz |
| Memory Size: | 2Kb (128 x 16) |
| Memory Interface: | I²C |
| Write Cycle Time - Word, Page: | 4ms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Other Names: | N24C02UVTG-ND N24C02UVTGOSTR |
| Memory Format: | EEPROM |
| Technology: | EEPROM |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
Introduce
We can supply N24C02UVTG , send us a request quote to request N24C02UVTG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number N24C02UVTG.The price and lead time for N24C02UVTG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part N24C02UVTG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





