Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MTRS5750 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MTRS5750 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MTRS5750
| Part No | MTRS5750 |
|---|---|
| Manufacturer | Marktech Optoelectronics |
| Description | PHOTODIODE 950NM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial - 4 Leads |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 50mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Reflective Optical Sensor 1.5mm Radial - 4 Leads |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 20V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Response Time: | 20µs, 30µs |
| Sensing Distance: | 1.5mm |
| Sensing Method: | Reflective |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Other Names: | 1125-1059 MTRS5750-DIG MTRS5750-DIG � |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 80°C |
| Output Type: | Phototransistor |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 30mA |
Introduce
We can supply MTRS5750 , send us a request quote to request MTRS5750 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MTRS5750.The price and lead time for MTRS5750 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MTRS5750.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






