Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRA403 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRA403 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MRA403
| Part No | MRA403 |
|---|---|
| Manufacturer | NKK Switches |
| Description | SWITCH ROTARY 2-3POS 250MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Termination Style: | PC Pin |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 6.35mm Dia |
| Circuit per Deck: | 4P3T |
| California Prop 65: | Warning Information WARNING: This product can expose you to chemicals including Antimony oxide (Antimony trioxide), Cadmium, and Lead which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.gov. |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 2.039 ~ 7.138gfm |
| Features: | Process Sealed |
| Index Stops: | Adjustable |
| Contact Material: | Copper |
| Current Rating: | 250mA (AC) |
| Mounting Type: | Panel Mount, Through Hole |
| Detailed Description: | Rotary Switch 2 ~ 3 Position 4P3T 250mA (AC) 125VAC Panel Mount, Through Hole |
| Actuator Type: | Flatted (3.17mm Dia) |
| Number of Poles per Deck: | 4 |
| Depth Behind Panel: | 17.00mm |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | 10.00mm |
| Series: | MR |
| Angle of Throw: | 30° |
| Other Names: | MRA403-RO MRA403-RO-ND |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Number of Positions: | 2 ~ 3 |
| Number of Decks: | 1 |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply MRA403 , send us a request quote to request MRA403 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRA403.The price and lead time for MRA403 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MRA403.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





