Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRA4004T3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRA4004T3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MRA4004T3
| Part No | MRA4004T3 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 1A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SMA |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 1A Surface Mount SMA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Base Part Number: | MRA4004 |
| Other Names: | MRA4004T3OSTR |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
Introduce
We can supply MRA4004T3 , send us a request quote to request MRA4004T3 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRA4004T3.The price and lead time for MRA4004T3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MRA4004T3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






