Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MR856RLG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MR856RLG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MR856RLG
| Part No | MR856RLG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-201AA, DO-27, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-201AD |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 3A Through Hole DO-201AD |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.25V @ 3A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 125°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Base Part Number: | MR856 |
| Other Names: | MR856RLGOS MR856RLGOS-ND MR856RLGOSTR |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 300ns |
Introduce
We can supply MR856RLG , send us a request quote to request MR856RLG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MR856RLG.The price and lead time for MR856RLG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MR856RLG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





