Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MR852RL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MR852RL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MR852RL
| Part No | MR852RL |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-201AA, DO-27, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-201AD |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 200V 3A Through Hole DO-201AD |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.25V @ 3A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 125°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Base Part Number: | MR852 |
| Other Names: | MR852RLOSTR |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 300ns |
Introduce
We can supply MR852RL , send us a request quote to request MR852RL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MR852RL.The price and lead time for MR852RL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MR852RL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





