Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKV31F256VLH12R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MKV31F256VLH12R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MKV31F256VLH12R
| Part No | MKV31F256VLH12R |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | KINETIS KV31: 120MHZ CORTEX-M4F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 2x16b, D/A 1x12b |
|---|---|
| RAM Size: | 48K x 8 |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 64-LQFP (10x10) |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 46 |
| Speed: | 120MHz |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M4 Kinetis KV Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | Kinetis KV |
| Oscillator Type: | Internal |
| Other Names: | 935320338528 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Peripherals: | DMA, PWM, WDT |
Introduce
We can supply MKV31F256VLH12R , send us a request quote to request MKV31F256VLH12R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MKV31F256VLH12R.The price and lead time for MKV31F256VLH12R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MKV31F256VLH12R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






