Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKV11Z64VLH7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MKV11Z64VLH7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MKV11Z64VLH7
| Part No | MKV11Z64VLH7 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 2x16b, D/A 1x12b |
|---|---|
| RAM Size: | 16K x 8 |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 64-LQFP (10x10) |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 54 |
| Speed: | 75MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KV Microcontroller IC 32-Bit 75MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) |
| Connectivity: | CANbus, I²C, SPI, UART/USART |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0+ |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | Kinetis KV |
| Oscillator Type: | Internal |
| Other Names: | 935324965557 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Peripherals: | DMA, LVD, POR, WDT |
Introduce
We can supply MKV11Z64VLH7 , send us a request quote to request MKV11Z64VLH7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MKV11Z64VLH7.The price and lead time for MKV11Z64VLH7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MKV11Z64VLH7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





