Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MHPS2283 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MHPS2283 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MHPS2283
| Part No | MHPS2283 |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | Audible Click |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 65°C |
| Current Rating: | 100mA (DC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch DPDT Keyswitch Through Hole |
| Actuator Type: | Plunger for Cap |
| Series: | MHPS |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Type: | Keyswitch |
| Other Names: | 679-3532 MHPS2283-ND |
Introduce
We can supply MHPS2283 , send us a request quote to request MHPS2283 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MHPS2283.The price and lead time for MHPS2283 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MHPS2283.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






