Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MHPS2273N with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MHPS2273N with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MHPS2273N
| Part No | MHPS2273N |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch DPDT Keyswitch Through Hole |
| Actuator Type: | Plunger for Cap |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | MHPS |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Type: | Keyswitch |
| Other Names: | 679-4051 MHPS2273N-ND |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 65°C |
| Current Rating: | 100mA (DC) |
| Circuit: | DPDT |
Introduce
We can supply MHPS2273N , send us a request quote to request MHPS2273N pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MHPS2273N.The price and lead time for MHPS2273N depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MHPS2273N.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





