Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MDQ-10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MDQ-10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MDQ-10
| Part No | MDQ-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | BUSS SMALL DIMENSION FUSE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | - |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.0072 Ohms |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 1kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Color: | - |
| Series: | MDQ |
| Voltage Rating - AC: | 32V |
| Approvals: | CSA, UL |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 10A |
Introduce
We can supply MDQ-10 , send us a request quote to request MDQ-10 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MDQ-10.The price and lead time for MDQ-10 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MDQ-10.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





