Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC56F8025VLD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC56F8025VLD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MC56F8025VLD
| Part No | MC56F8025VLD |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 8x12b, D/A 2x12b |
|---|---|
| Program Memory Type: | FLASH |
| Supplier Device Package: | 44-LQFP (10x10) |
| Core Size: | 16-Bit |
| Number of I/O: | 35 |
| Speed: | 32MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | 56800E |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| RAM Size: | 2K x 16 |
| Package / Case: | 44-LQFP |
| Packaging: | Tray |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | 56800E 56F8xxx Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-LQFP (10x10) |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SCI, SPI |
| Program Memory Size: | 32KB (16K x 16) |
| Series: | 56F8xxx |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | MC56F8025 |
| Other Names: | 935311623557 |
Introduce
We can supply MC56F8025VLD , send us a request quote to request MC56F8025VLD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC56F8025VLD.The price and lead time for MC56F8025VLD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MC56F8025VLD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






