Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC56F8006VWLR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC56F8006VWLR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MC56F8006VWLR
| Part No | MC56F8006VWLR |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 15x12b |
|---|---|
| RAM Size: | 1K x 16 |
| Package / Case: | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | 28-SOIC |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 16-Bit |
| Number of I/O: | 23 |
| Speed: | 32MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 56800E 56F8xxx Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-SOIC |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SCI, SPI |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | 56800E |
| Program Memory Size: | 16KB (8K x 16) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 56F8xxx |
| Oscillator Type: | Internal |
| Other Names: | 568-13656-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Peripherals: | LVD, POR, PWM, WDT |
Introduce
We can supply MC56F8006VWLR , send us a request quote to request MC56F8006VWLR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC56F8006VWLR.The price and lead time for MC56F8006VWLR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MC56F8006VWLR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






