Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBRH120200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBRH120200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBRH120200
| Part No | MBRH120200 |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 200V 120A D-67 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | D-67 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | D-67 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 200V 120A Chassis Mount D-67 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 920mV @ 120A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 120A |
Introduce
We can supply MBRH120200 , send us a request quote to request MBRH120200 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBRH120200.The price and lead time for MBRH120200 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBRH120200.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





