Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M27/370-06 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy M27/370-06 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
M27/370-06
| Part No | M27/370-06 |
|---|---|
| Manufacturer | API Delevan |
| Description | FIXED IND 2.7UH 5.03A 14 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±15% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance: | 2.7µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.286" (7.26mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 14 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 130°C |
| Current Rating: | 5.03A |
| Current - Saturation: | 3.9A |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 2.7µH Unshielded Wirewound Inductor 5.03A 14 mOhm Max Nonstandard |
| Inductance Frequency - Test: | 1kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.880" L x 0.330" W (22.35mm x 8.38mm) |
| Series: | Military, MIL-PRF-27/370, MIL8532 |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | 1134-1141 1134-1141-2 1134-1141-2-MIL 1134-1141-MIL M27/370-06 TR 480 MIL8532-06L MIL8532-06L-480 TR MIL853206L |
Introduce
We can supply M27/370-06 , send us a request quote to request M27/370-06 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number M27/370-06.The price and lead time for M27/370-06 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part M27/370-06.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





