Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LW3122 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LW3122 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LW3122
| Part No | LW3122 |
|---|---|
| Manufacturer | NKK Switches |
| Description | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mechanical Life: | 30,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 32.00mm x 19.80mm |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Actuator Marking: | Varies by Cap |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 50°C |
| Current Rating: | 10A (AC), 6A (DC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Rocker Switch DPDT 10A (AC), 6A (DC) 125V Panel Mount, Snap-In |
| Actuator Type: | Actuator Arm, Cap Required |
| Series: | LW |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply LW3122 , send us a request quote to request LW3122 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LW3122.The price and lead time for LW3122 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LW3122.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for LW3122
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| LW3122 | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> | |
| LW3122-0100-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> | |
![]() |
LW3122-0100-B | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-0100-G | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-04CC-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-04FC-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-E2BB | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-E2CF-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-E2FC-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-E2FF-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-E3FF-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-E4CC-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-E4CF-G | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-E4FF-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-E4GF-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F100-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F100-B | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F2CC-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F2CF-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F2CG-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F2DC-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F2FC-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F2FF-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F2GC-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F3CC-G | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F3CF-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F3FF-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4BB-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4BB-B | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4CB-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4CB-B | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4CC-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4CC-B | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4CF | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
| LW3122-F4CF-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> | |
![]() |
LW3122-F4CF-B | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4DC-E | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4DD-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4DF-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4EE-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4FB-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4FC | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4FC-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4FC-H | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4FD-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4FF-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4FF-H | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4FG-H | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4GC-H | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |
![]() |
LW3122-F4GG-A | NKK Switches | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V | RFQ >> |






