Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LW3122-F2CF-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LW3122-F2CF-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LW3122-F2CF-A
| Part No | LW3122-F2CF-A |
|---|---|
| Manufacturer | NKK Switches |
| Description | SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | Incandescent, Red/Green |
|---|---|
| Mechanical Life: | 30,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 32.00mm x 19.80mm |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Actuator Marking: | No Marking |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | White (Red, Green Filter/Diffuser) |
| Illumination Voltage (Nominal): | 12 VAC |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 50°C |
| Current Rating: | 10A (AC), 6A (DC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Rocker Switch DPDT 10A (AC), 6A (DC) 125V Panel Mount, Snap-In |
| Actuator Type: | Concave (Standard V) - Illuminated |
| Series: | LW |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | LW3122-F2CF-A-RO LW3122-F2CF-A-RO-ND |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply LW3122-F2CF-A , send us a request quote to request LW3122-F2CF-A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LW3122-F2CF-A.The price and lead time for LW3122-F2CF-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LW3122-F2CF-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





