Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LV8063FA-BH with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LV8063FA-BH with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LV8063FA-BH
| Part No | LV8063FA-BH |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC MOTOR DRIVER PWM 10MICRO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Fan Motor Driver |
|---|---|
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 10-Micro |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Motor Driver Bi-CMOS PWM 10-Micro |
| Voltage - Supply: | 2.2 V ~ 6 V |
| Voltage - Load: | 2.2 V ~ 6 V |
| Interface: | PWM |
| Step Resolution: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Motor Type - Stepper: | - |
| Motor Type - AC, DC: | Brushed DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Function: | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Series: | - |
| Base Part Number: | LV8063 |
| Current - Output: | 700mA |
| Technology: | Bi-CMOS |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 95°C (TA) |
| Output Configuration: | Half Bridge (2) |
Introduce
We can supply LV8063FA-BH , send us a request quote to request LV8063FA-BH pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LV8063FA-BH.The price and lead time for LV8063FA-BH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LV8063FA-BH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





