Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L5981TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy L5981TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
L5981TR
| Part No | L5981TR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC REG BUCK ADJ 1A 8VFQFPN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | 250kHz ~ 1MHz |
|---|---|
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 8-VFQFPN (3x3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.6V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 40 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Function: | Step-Down |
| Current - Output: | 1A |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Package / Case: | 8-VFDFN Exposed Pad |
| Voltage - Input (Min): | 2.9V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | 18V |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 1A 8-VFDFN Exposed Pad |
| Topology: | Buck |
| Series: | - |
| Base Part Number: | L5981 |
| Other Names: | 497-6859-2 L5981TR-ND |
| Voltage - Input (Max): | 18V |
| Number of Outputs: | 1 |
Introduce
We can supply L5981TR , send us a request quote to request L5981TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number L5981TR.The price and lead time for L5981TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part L5981TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





