Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L5980 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy L5980 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
L5980
| Part No | L5980 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC REG BUCK ADJ 0.7A 8VFQFPN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | 250kHz ~ 1MHz |
|---|---|
| Synchronous Rectifier: | No |
| Package / Case: | 8-VFDFN Exposed Pad |
| Voltage - Input (Min): | 2.9V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | 18V |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 8-VFQFPN (3x3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 700mA 8-VFDFN Exposed Pad |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.6V |
| Topology: | Buck |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Function: | Step-Down |
| Series: | - |
| Base Part Number: | L5980 |
| Voltage - Input (Max): | 18V |
| Current - Output: | 700mA |
| Number of Outputs: | 1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
Introduce
We can supply L5980 , send us a request quote to request L5980 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number L5980.The price and lead time for L5980 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part L5980.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





