Buy K4001B5C2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
K4001B5C2
Part No K4001B5C2
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RELAY CONTACTOR SPST 400A 28VDC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Mounting Type:Chassis Mount
Packaging:Bulk
Contact Rating (Current):400A
Coil Power:-
Contact Form:SPST-NO (DM) (1 Form X)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Release Time:20ms
Termination Style:Bolt Down, Connector
Coil Resistance:-
Coil Voltage:28VDC
Turn On Voltage (Max):13 VDC
Email:info@shengyuic.com
Series:K, Hartman
Turn Off Voltage (Min):9 VDC
Other Names:8-1616982-7 A121839
Switching Voltage:28VDC - Nom
Features:Auxiliary Contacts
Coil Current:650mA
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C