Buy K4001A3C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
K4001A3C
| Part No | K4001A3C |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY CONTACTOR SPST 400A 28VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Contact Rating (Current): | 400A |
| Coil Power: | - |
| Contact Form: | SPST-NO (DM) (1 Form X) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 27 Weeks |
| Release Time: | 20ms |
| Termination Style: | Connector, Stud |
| Coil Resistance: | - |
| Coil Voltage: | 28VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 13 VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | K, Hartman |
| Turn Off Voltage (Min): | 9 VDC |
| Other Names: | 6-1616968-5 A121844 |
| Switching Voltage: | 28VDC - Nom |
| Features: | Auxiliary Contacts |
| Coil Current: | 500mA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |